Bilgi Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel, Güvenlik boşlukları ve ulusal ürünler nedeniyle WhatsApp mesajlaşma uygulamalarının kullanılması gerektiğini belirten "Ulusal ve ulusal yazılımların siber dünyasının bilincinde olduğunu" Çin’de kullanılmasının nedeni budur. ”dedi.

İsrail’in siber gözetim firması NSO Group’taki WhatsApp’ın sosyal iletişim ağı olan Yüksel, ev içi ürünlerin kullanımına dayanan kapsamlı casusluk ve mesajlaşma uygulamalarının kullanımı için mesajlaşma servisi AA muhabirinin değerlendirilmesi.

Küresel uyarı düzeyinde kullanılan veri güvenliği uygulamalarının kırılganlığına dikkat edin Yüksel, "Verinin anahtarını kim varsa, bilginin sahibidir."

İstihbarat ve bilgi çağında yaşadığı dünya bu açıdan çok değerli, Yüksel, İsrailli NSO Grubunun adı karışık ve 20 ülkeye yakın, iddia edilen sızıntı hakkında bilgi Cambridge Analytica'ya benzer 400'den fazla üst düzey insana olayın gerçekleştiği hatırlatıldı.

"Virüs programlarında bile bazı uygulamaları silemezsiniz"

NSO Group, mobil cihaz kullanıcılarını kötü niyetli yazılımlara karşı uyarıyor Yüksel, "Bu tür şirketler, hedeflenen insanlara karşı siber silahlar üretiyor. Aslında, bu şirket şifrelemeyi kırmamak için uçtan uca şifrelemeyi kırmıyor. Kötü amaçlı yazılım içeren mobil cihazlar gibi uygulamalar. "

.

Uçtan uca şifrelemenin kişisel bilgilerin kırılmaz şifrelerle korunmasına dayandığını belirten Yüksel, dedi:

"Aksi halde, hiç kimse uygulamanızı kullanmak istemez. Mobil cihazlarda kimlik avı saldırıları gibi siber saldırılar gibi siber saldırılar olarak adlandırdığımız bir mobil cihaz işletim sistemi ile elde edilebilir. Cihazınızın tüm ayrıcalıklarına sahiptir. Bu virüs programlarında bile kullanılabilir. Bu nedenle, bu kötü amaçlı uygulamaların cihazlara yerleşmesini önlemek için hangi programı indirdiğimize ve neye izin verdiğimize dikkat etmek zorundayız. ”

"Verilerimizin güvenliği için yerel ve ulusal uygulamaları kullanmalıyız"

NSO Group, Yüksel'e dikkat çeken mesajlaşma uygulamalarında yerli ürünlerin geliştirilmesinin önemine dayanarak, "özellikle veri anlamında anahtarlar, bunların başında duran insanların elinde. Verilerimizin güvenliği için yerel ve ulusal uygulamaları kullanmalıyız. Bu anlamda özellikle kritik iletişim noktalarında. Özel bilgilerimizin içeriğini yerel ve ulusal sistemler üzerinde paylaşmalıyız. ”

Devletin maddi ve manevi teşviklerinin tek başına yeterli olmayacağına dikkat çeken Yüksel, kamu ve özel sektörün işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

Kendi yazılımlarını üreten ülkelerin siber alanındaki bu güvenlik açığının farkında olan Yüksel, "Çin, örneğin, bu alandaki güvenlik açığından haberdar olan siber güvenlik, hem saldırgan hem de savunma ürünlerini geliştirir. neden kullandığımızdan dolayı neden kullanıyoruz. Bilgilerimizi her fırsatta bizi tehdit eden bir ülkenin uygulamalarına sunuyoruz. ”

.

NSO Grubu ile ilgili iddialar

WhatsApp, New York Times’ta yayınlanan bir rapora göre, İsrail’in siber gözetim firması NSO Group’un, geniş kapsamlı casusluk için mesajlaşma hizmetini kullandığı gerekçesiyle dava açtı.

WhatsApp, federal mahkemeye bir dilekçede bulundu, İsrail firmasının 20 gazeteci ve insan hakları aktivisti de dahil olmak üzere 20 ülkede 1.400'den fazla kişiyi takip ettiğini ileri sürdü.

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.