Web’in mucidi olarak bilinen Dünya Çapında Web Konsorsiyumu (W3C), Tim Berners-Lee, Güvenli bir çevrimiçi ortamı korumak ve oluşturmak için "Web Sözleşmesi" adlı bir hareket başlattı.

Web Sözleşmesinin web sitesi, web'in insanları bir araya getirmek ve bilgiyi erişilebilir kılmak için tasarlandığını vurguladı.

Web’in dünyayı olumlu yönde değiştirdiği ve milyarlarca insanın hayatını iyileştirdiği ve birçok insanın web’in sağladığı faydalara erişemediği belirtildi.

"Çevrimiçi dünyayı herkes için güvenilir kılmak için küresel bir eylem planı" olarak sunulan Web Sözleşmesinde, herkesin web'in geleceğini koruma konusunda bir rolü olduğu belirtildi.

80’den fazla kuruluşun, hükümet temsilcisinin, şirketin ve sivil toplumun katılımıyla Web Sözleşmesi kuruldu; Anlaşmanın amaçlarına ulaşmak için hükümetler, şirketler ve bireyler sözleşmeye uymak zorundadır.

İfadesinde görüşlerini dile getiren W3C Direktörü Berners-Lee, insanların yaşamlarını değiştirmenin, toplumu zenginleştirmenin ve eşitsizliği azaltmanın, web'in gücünün sağladığı fırsatlardan bazıları olduğunu ve ortak eylemlere karşı alınması gereken ortak eylemler olduğunu belirtti. İnternetin güvenliğini sağlamak için interneti kullananlar. .

Teknoloji devleri sözleşme desteğini açıkladı

İnternet Sözleşmesi İnternetin korunması için dokuz temel ilke belirledi.

Hükümetlere yönelik ilkeler arasında; "İnternet’in her zaman herkesin erişilebilir olmasını sağlamak", "İnternetin her zaman erişilebilir olmasını sağlamak" ve "İnsanların temel çevrimiçi gizlilik ve veri haklarını korumak ve onlara saygı duymak".

Şirketler için ilkeler arasında, "İnterneti herkes için erişilebilir ve erişilebilir hale getirmek, çevrimiçi güven oluşturmak için insanların mahremiyetine ve kişisel verilerine saygı duymak ve onları korumak ve en iyisini destekleyen ve en kötüsüne meydan okuyacak teknolojiler geliştirmek insanlık "vardır.

Bireyler için ilkeler "web'de geliştirici ve katkıda bulunanlar", "sivil söylem ve insanlık onuruna saygılı güçlü topluluklar inşa etmek" ve "web için mücadele etmek" olarak tanımlandı.

İlkeler, İnterneti kötü niyetli kullanıma karşı ortak bir hareketle korumayı amaçlamaktadır.

Google, Microsoft, Facebook ve Twitter da dahil olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluş, Web Sözleşmesine destek verdiklerini açıkladı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.