Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

NATO bizim için çok önemli ama ittifakın yenilenmesi gerektiği çok açıktır. Günümüzün tehdit önceliklerine göre NATO’nun kendini güncellemesi artık kaçınılmazdır. Müttefiklerimizden güçlü bir dayanışma bekliyoruz. Popilist beyanlardan uzak durulmalıdır. Türkiye NATO’nun vazgeçilmez ortağıdır.

Terör ve düzensiz göç Avrupa’da istikrarı tehdit ediyor.

Türkiye NATO misyonuna en fazla destek veren ülkedir.

DEAŞ’la Suriye’de göğüs göğüse mücadele eden tek ülkeyiz. Terörle mücadelemize amasız, fakatsız destek bekliyoruz. 1952’den bu yana yaptığımız katkılar Türkiye’nin ATO’daki vazgeçilmez konumunu gayet net gösteriyor. Gölgelemeye çalışsalar da NATO’da yerimiz ve duruşumuz bellidir.

Zirvede bazı liderlerle görüşmemiz olacak. Toplantıda Suriye ve Libya başta olmak üzere bölgesel konuları ele alacağız.

(Santral filtresi ertelenmesine veto)

Her şeyden önce erteleme talebi ilk kez gelmiyor önümüze. Daha önceden ertelemeler yapıldı. Firmalar filtre çalışmalarını yapmadılar. Yeniden süre uzatımı talebinde bulundular. Biz bir şeyde kararlılığımız var. Paris sözleşmesiyle bir süreci yaşadık, yaşıyoruz. İklim değişiklikleriyle ilgili teklifler geldi ama sözlerinde durmadılar. Biz de imzayı atmadık. ABD de bunu imzalamış değil.

Derdimiz havanın kirletilmesine ve insanımızın temiz havayı solumasına izin vermeyen kuruluşları çalıştıramayız. Yapılacak olan başta bu filtrenin yapılması kararı var. Ama siz bu karara uymazsanız siz para kazanacaksınız diye halkımızın zehirlenmesine izin veremeyiz. Bu yıl sonuna kadar kendileri ne gibi adımlar atarlar bilemem. Biz 2020 sonuna kadar imkan verelim… Böyle bir şeyi kabul etmem mümkün değildir. Büyük ihtimalle bu yeniden bir ihaleye gider başka bir çıkışı yok.

Çevre noktasında verdikleri sözleri tutmadılar. Kendileriyle görüştüğümüzde partikül değerleri düşürüldüğü vs böyle konuşuyorlar. İstediğin kadar söyle halkıma bakıyorum biz burada hava kirliliğinden yaşayamıyoruz diyorlar. Bu işin karar vericisi halkımdır. Kendileri buna uymadılar, benim de bunu tekrar Meclis’e göndermekten başta çarem yoktu.

Meclis’te gerekli tartışmalar yapılır, bunun çözümü de yeniden ihaledir. Burada istihdam noktasında sıkıntılar yaşanabilir. Onu istismar ediyorlar. Bu konuyu da farklı bir yolla ortadan kaldırırız.

(Soylu’nun Adil Öksüz açıklaması)

Haddini bilmez, kendini bilmez malum kişi bu ülkeden kaçmıştır. Sürekli ne yazık ki gittiği ülkelerin yönetimi tarafından koruma altına alınmıştır. Şuanda ona benzer yüzlerce binlerce FETÖ’cü terörist buralarda yaşıyor. Biz bunların hepsini istedik. Adreslerini vererek. Buranın yönetimleri bize teslim etmedi. Edenler yok mu var. Zaten diyoruz filanca bize teslim etti. Operasyonla karga tulumba alır mı bunu zamanla görürüz.

Fransa’yı Doğu Akdeniz rahatsız ediyor olabilir. Egemenlik haklarımızdan doğan haklarımızı masaya yatırmayız.

(Akdeniz’de Türkiye-Libya hamlesi)

Yunanistan Başbakanı Londra’da görüşme talebinde bulundu, orada görüşeceğiz.

Yunanistan adım atabilir. Bizim de hakkımız saklıdır. Gereği neyse yaparız. Bu konuyla ilgili olarak şuanda büyük ihtimalle Libya belki büyükelçisini dahi çekebilir. Şuanda onlar büyükelçiyle muhatap oluyorlar.[Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika Adil Öksüz açıklaması

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.